Świnoujście, perła polskiego wybrzeża, położone jest na północno-zachodnich rubieżach kraju, na unikatowym archipelagu wysp. Jego lokalizacja jest wyjątkowa – na południu otacza je Zalew Szczeciński, na północy rozciąga się Morze Bałtyckie, na zachodzie graniczy z Niemcami, a od wschodu sąsiaduje z gminą Międzyzdroje. Ta specyficzna sytuacja geograficzna czyni Świnoujście miastem o dwóch twarzach: z jednej strony jest to istotny punkt gospodarki morskiej i baza marynarki wojennej, z drugiej – cenione uzdrowisko i magnes turystyczny.

Świnoujście, posiadające status miasta na prawach powiatu, jest jednym z kluczowych miast w województwie zachodniopomorskim. Zajmuje obszar 202,07 km², który rośnie każdego roku dzięki naturalnym procesom przybrzeżnym. Chociaż popularna mowa o „”mieście 44 wysp””, to tylko trzy z nich są zamieszkałe: Uznam, Wolin i Karsibór. Na Uznam znajduje się serce miasta z dzielnicą nadmorską i centrum usługowym, zamieszkiwane przez 80% mieszkańców. Wolin to największa polska wyspa, będąca domem dla dzielnic przemysłowych Świnoujścia, oraz Karsibór, idealny dla agroturystyki i aktywności na świeżym powietrzu.

Wyjątkowe położenie Świnoujścia sprzyja rozwojowi gospodarki morskiej i turystyki. Terminal promowy w mieście zapewnia regularne połączenia z Danią i Szwecją, obsługując pasażerów, pojazdy i wagony kolejowe. Jest to ważny punkt łączący Europę środkową i południową ze Skandynawią. Dodatkowo, granica polsko-niemiecka na wyspie Uznam, z przejściem Świnoujście-Ahlbeck, oraz przejście Świnoujście-Garz, zwiększają dostępność miasta, szczególnie dla turystów z Niemiec i Skandynawii.

Świnoujście, blisko zlokalizowane zarówno do Berlina, jak i krajów skandynawskich, oferuje wygodny dostęp drogowy i kolejowy. Na uwagę zasługuje także bogate środowisko naturalne, w tym ostoja ptaków Karsiborska Kępa, gdzie można obserwować około 140 gatunków ptaków. Świnoujście, z jego urokiem wyspiarskim i rozbudowaną infrastrukturą, jest prawdziwym skarbem polskiego wybrzeża.

Źródło: https://www.swinoujscie.pl/

Archiwum: styczeń 2024